Amsterdam oteller için ‘yasak bölge’ ilan edildi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da artık yeni otel açılmasına izin verilmeyecek. Belediye Meclisi, “Dengeli Turizm Yönetmeliği” uyarınca, tüm kenti oteller için ‘yasak bölge’ ilan etti. Belediye, kentte yaşayanların talepleri doğrultusunda Amsterdam’da geceleyen turist sayısını artık yılda 20 milyon ile sınırlayacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, yoğun turist akınının hem kentin tarihi dokusunu hem de şehirde yaşayanların günlük yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Amsterdam Belediyesi, ziyaretçi sayısını azaltmak istiyor. Belediye, bu sayede hem başkentin merkezinde zararlı madde salımını en aza indirme hedefine ulaşmayı hem de daha yaşanabilir bir şehir yaratmayı amaçlıyor.

ARTIK YENİ OTELLER İÇİN RUHSAT VERİLMEYECEK

Resmi verilere göre, 2023 yılında Amsterdam’da 20 milyon 665 bin turist geceledi. Tatil amaçlı ev kiralamaları, oda-kahvaltı uygulamaları ve gemide gecelik konaklamalar bu rakama dahil değildi. Bu durumun Amsterdam’ı kentte yaşayanlar ve ziyaretçiler için yaşanabilir olmaktan uzaklaştırdığını belirten belediye meclisi, otel politikasını sıkılaştırma kararı aldı. Buna göre, Amsterdam genelinde artık yeni oteller için ruhsat verilmeyecek. Kentteki yatak sayısı 20 milyonun üzerine çıkamayacak.

Belediye meclisi kararına göre, yeni bir otele ancak başka bir otelin kapanması ve yatak sayısının azalması durumunda izin verilebilecek. Yeni otelin kent merkezi dışında ve modernizasyon ya da sürdürülebilirlik gibi özelliklere sahip olması gerekecek.

KENTTE YAŞAYANLAR GİRİŞİM BAŞLATTI, BELEDİYE YÖNETMELİK HAZIRLADI

Kentte daha önce imar izni alınan bazı otellerin inşaatı devam ediyor. Ancak Amsterdam Belediyesi’nin 2017 yılında oluşturduğu gecelik konaklama projesi kapsamında, bu işletmelere yönelik sıkı kontroller uygulanıyor. Denetimler sonucu, daha önce otel ruhsatı verilen sadece üç işletmenin gerekli koşulları karşıladığı belirlendi. Amsterdam Belediyesi’nin kitle turizmini azaltma planı, kent halkının taleplerine dayanıyor.

Kentte yaşayanlar, “Amsterdam’ın bir seçeneği var” sloganıyla başlattıkları girişim sonucu 30 binden fazla imza toplayarak belediyeyi, turist akışını azaltmaya çağırdı. Amsterdam Belediyesi, bu talep doğrultusunda “Dengeli Turizm Yönetmeliği” hazırladı.

Yönetmelik kapsamında kenti ve kentte yaşayanları aşırı turizmin zararlarından korumak için, geçen yıl yolcu gemilerinin kent merkezine yaklaşmaları yasaklandı. Merkez tren istasyonu yakınındaki kruvaziyer terminalinin şehit dışına taşınması kararlaştırıldı. Kent merkezine tur otobüslerinin girişine kısıtlama getiren belediye, turist sayısını azaltmak için otel müşterileri ve kruvaziyer yolcuları için turizm vergisini de artırdı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x