Intel’den rakiplerine göz dağı; işte dünyanın en hızlı işlemcisi

Bu yeni işlemci, oyunlardan profesyonel yazılım uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede üstün performans vaat ediyor. Teknoloji dünyası, Intel‘in bu son harikasının, bilgisayarların işlem gücünde nasıl bir devrim yaratacağını merakla bekliyor. Intel‘in bu hamlesi, rekabetin yoğun olduğu işlemci pazarında yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor ve kullanıcıların daha hızlı, daha güçlü bilgisayar deneyimlerine adım atmalarını sağlıyor.

Intel, piyasaya sürdüğü yeni işlemciyle, en iyi işlemciler arasında üst sıralarda yer almayı hedefliyor: Intel Core i9-14900KS. Core i9-14900K’nın bir devamı niteliğinde olan bu yeni işlemci, şu anda herhangi bir çipten daha yüksek bir frekans sunarak kutudan çıkar çıkmaz 6.2GHz’lik devasa bir hıza ulaşıyor.

Intel’den rakiplerine göz dağı; işte dünyanın en hızlı işlemcisi

Intel, bu yeni modelin selefine kıyasla önemli bir yükseltme sunacağını tahmin ediyor ve artık özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı hakkında bilgi sahibiyiz.

Yeni çıkan Core i9-14900KS, 24 çekirdek (sekiz P-çekirdek ve 16 E-çekirdek) ve 32 iş parçacığı, 36MB Intel Akıllı Önbellek ve 150 watt’lık bir TDP ile geliyor. Raptor Lake yenileme serisindeki diğer işlemciler gibi DDR4 ve DDR5 RAM’i destekleyen bu model, 192GB’a kadar DD4-3200 MT/s bellek veya DDR5-5600 bellek ile çalışabiliyor. Z690 veya Z790 anakart ile eşleştirilebilen bu model, 20 PCIe hattı sunuyor; bunların 16’sı PCIe 5.0 iken geri kalanı PCIe 4.0.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x