H.K.G. davasında sürpriz gelişme… O avukat azledildi

  • HABER7

Küçük yaşta cinsel istismara uğradığı ve zorla evlendirildiği iddiasıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin avukatı değişti.

H.K.G’nin ilk avukatı Hatice Akkaya’nın azledildiği öğrenildi.

Davanın görüldüğü Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunan avukat Akkaya’nın vekillikten azledildiği ve artık duruşmalara katılamayacağını beyan ettiği bildirildi.

Hatice Akkaya, 2021 yılından bu yana H.K.G.’nin avukatlığını yapıyordu.

Mağdur H.K.G.’nin boşanma sürecindeki avukatlığını da Hatice Akkaya üstlenmişti.

H.K.G. dosyasına başından bu yana bakan, dosyanın gizliliğine titizlikle riayet ettiği görülen avukat Akkaya’nın neden davadan el çektirildiği hususunda bir bilgilendirme yapılmadı.

Bazı odakların İslami oluşumları töhmet altında bırakma aracına dönüştürmek için gayret sarf ettiği H.K.G. davasında mağdur ve suçluların net şekilde ortaya çıkarılması beklenirken, davadaki karanlık noktaların da aydınlatılması isteniyor.

TOPLAMDA 66 YIL CEZA

Mahkeme, ‘Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan tutuklu olan sanık Kadir İ.’ye 30 yıl, aynı suçtan tutuklu sanık baba Yusuf Ziya G.’ye 20 yıl, tutuksuz sanık anne Fatma G.’ye 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını hem esas, hem de usul yönünden bozmuştu. Bozma kararının ardındna Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan davanın duruşması 6 Mayıs 2024’te görülmüştü. Mahkeme, duruşmayı 10 Haziran 2024 tarihine erteledi.

 

__________

TÜRKİYE’Yİ SARSAN İDDİA VE GÖRÜNTÜLER

Dosya kapsamında tutuklanan H.K.G.’ye cinsel istismarla suçlanan Kadir İ.’nin yayınlanan fotoğrafları infiale neden olmuştu.

Birgün gazetesinde 3 Aralık 2023’te yayınlanan “Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…” başlıklı yazıda, “İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi oldu. 6 yaşındayken 29 yaşındaki bir müritle imam nikahı kıyılan H.K.G. ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatıyor. 2012 yılında ise H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmayı gizli ellerin örttüğü anlaşılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Birgün yazarı Timur Soykan, “Henüz 6 yaşındayken H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirdiler, Kadir’i gösterip ‘artık senin kocan’ dediler. Kadir onu bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. Birlikte fotoğraf makinesine bakarken küçük kız evcilik oynadıklarını sanıyordu.” satırlarını kaleme aldı.

KÜÇÜKLÜK FOTOĞRAFI HAFIZLIK İCAZETİ, DÜĞÜN FOTOĞRAFI 21 YAŞINDA

Bu ifadeler çerçevesinde gündem olan olayla ilgili şok bilgiler ardı ardına geldi.

H.K.G.’nin diğer kız kardeşleri, zorla evlendirme diye bir hadise olmadığını, bahse konu 6 yaşındaki gelinlik fotoğrafının ise hafızlık icazet merasimi için çekildiğini söyledi.

H.K.G. ile Kadir İ.’nin düğün fotoğrafında ise mağdur kızın yaşının küçük olmadığı, doktor raporuna göre söz konusu fotoğrafların H.K.G 21 yaşındayken çekildiği belirtildi.

12 YIL ÖNCEKİ SORUŞTURMADA CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Savcılığın 2012 yılındaki soruşturmasında, doktor raporuna dayalı olarak söz konusu fotoğrafların H.K.G 21 yaşındayken çekildiğini kabul ederek takipsizlik kararı verdiği gündeme geldi.

2012 yılındaki soruşturmada H.K.G.’nin Kadir İ. ile kendi rızası ile evlendiği ve beraberlik yaşadıklarını söylediğinin de dosyaya girdiği saptandı.

SAVCIYA SORUŞTURMA

H.K.G. olayı ile ilgili 2012 yılındaki soruşturmada takipsizlik veren savcı hakkında Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) inceleme izni verdi. HSK tarafından konu ile ilgili müfettiş görevlendirildi.

EVDEN KAÇMASI İÇİN İKNA EDEN RADYOCU

Ardından bir ilginç bilgi daha gündeme geldi.

Ailenin, “bir radyocu ile görüştükten sonra değiştiğini, radyocuya müstehcen fotoğraflarını gönderdiğini, evden kaçması için o radyocunun kendisini yönlendirdiğini” iddia ettiği davada, H.K.G.’nin de benzer ifade verdiği öğrenildi.

6 yaşındayken evlendirildiği iddiasıyla ilgili açılan davada mağdur H.K.G., ailenin “görüştüğü radyocu” iddiasını yönelten hakimin sorusunu şöyle cevaplamıştı:

Hakimin “Zekirdek” isimli kişinin görüştü kişi olup olmadığını sorması üzerine H.K.G., dikkat çeken “altınları alıp kaçma” iddiasını dillendirdiği ifadesinde şöyle konuştu:

_____________

İşte H.K.G.’nin kardeşlerinin konuya ilişkin basın açıklaması:

 

KAYNAK: HABER7 – AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x